Suq’a Machula, czyli złośliwi dziadowie

Suq'a Machula

Ludzie poprzednich epok istnieją nadal, ale inaczej niż żyjący. Czasem są niebezpieczni, zwłaszcza ci, którzy starają się wrócić na ten świat. Gdyby zdołali powrócić na stałe, przemówić zrozumiale, mogliby zająć miejsce żyjących. Dziadowie starają się uzyskać siłę życiową od żyjących, stąd ich zainteresowanie seksem. Ukazują się jako uwodzicielscy młodzieńcy i dziewczęta, podobno bardzo pięknie śpiewają.

Złośliwi dziadowie żyją. Dziadowie Inkowie żyją pod powierzchnią. Dawniej byli ludźmi. Kiedy ten czas zaczął się, zginęli pod powierzchnią. Chodzą jak my. Pracują jak my. Pracowali nocą, nie za dnia. Teraz są w glebie. Ziemia tych dziadów wychowuje. Są przychówkiem ziemi. Niektórzy wymarli, inni uciekli do gorących dolin. A jeszcze inni żyją teraz w ziemi. Karmimy ich teraz ofiarami ze zgniłych bulw. Oni jedzą wszystko.

Ponieważ żyją, to jedzą. Kiedyś byli książętami i władali ziemią.

Czy to możliwe, że ci złośliwcy teraz żyją? – Oczywiście, żyją. Teraz, w czas smutku, zmartwychwstają.

Zatem skoro żyją, to mogą się ukazać jako mężczyzna lub kobieta? – Tak jest. Może się pokazać jak twoja własna żona. Niech sobie siedzi twoja żona, to możesz ją pomacać, możesz  sobie powiedzieć: pomacam ją, to naprawdę moja żona. Zatem wówczas możesz naprawdę się w nią wślizgnąć. A jak już po wślizgnięciu będziesz miał spełznąć, okaże się, że jej nie ma. Będzie tam tylko kość. W takim wypadku stało się, już nie ma lekarstwa. Już nie będziesz mógł żyć.

W Patacanchy ukazała się Cirilowi z Lauramarki. To miejsce, w którym jest dziewka, babka. Była tam dziewczyna, leżała z wstążkami, doprawdy jak kobieta. A Cirilo zrozumiał, ze to nie może być jego dziewczyna. Naszczał sobie w rękę, potem przyłożył ją kobiecie, a ona znikła, naprawdę. Gdy znikła, zbliżył się, zastanawiając się: – Co tam jest? Okazało się, ze to zetlały koński gnat.

Czy umarłbym natychmiast, zachorowawszy od złośliwców? – Nie umarłbyś natychmiast.

Mity, rytuały i polityka Inków

 

Tekst pochodzi z książki:

Jan Szemiński, Mariusz Ziółkowski

„Mity, rytuały i polityka Inków”

Warszawa 2006