Ukryty dom Lugha

Conn

Lugh bardzo długo sprawował rządy w Irlandii, ale w końcu postanowił wyjechać, a na jego miejsce wybrano Dagdę. Od tej pory nie wiadomo dokładnie, co działo się z Lughiem.
Pewnego razu wojownik imieniem Conn Stu Bitew zawitał w okolice Teamhair. Byli z nim jego żołnierze, druidzi i poeci. Zdarzyło się, że Conn stanął na magicznym kamieniu który Tuatha de Danaan dawno temu przywieźli do Irlandii. Gdy tylko stopa Conna spoczęła na kamieniu głaz wydał z siebie krzyk tak donośny, że słychać go było w promieniu wielu mil.
– Co to było? – spytał zaskoczony Conn swojego druida – skąd się wziął tutaj ten kamień?
– Nie umiem ci teraz tego wyjaśnić, Conn – odparł druid – ale daj mi pięćdziesiąt trzy dni na znalezienie odpowiedzi.
Gdy minęły pięćdziesiąt trzy dni Conn ponownie spytał swojego druida o kamień, wtedy druid rzekł:
– Jest to Lia Fail – Kamień Waleczności, lub Kamień Przeznaczenia, został przywieziony z miasta Falias aż tutaj, do Teamhair i tutaj będzie stał wiecznie. Kamień wydaje z siebie krzyk gdy stanie na nim stopa przyszłego króla Irlandii a liczba wydanych okrzyków przepowiada ile władców twojej rasy będzie panować po tobie. Ale nie do mnie należy wymienianie ich imion.
Gdy tylko druid wypowiedział te słowa spłynęła na nich tak gęsta mgła, że stracili orientację w terenie. Wówczas usłyszeli tętent kopyt końskich. Podjechał do nich obcy jeździec który powitał uprzejmie Conna i zaprosił go do swojego domu. Conn ze swoją świtą podążyli więc za nieznajomym, który dziwnym sposobem orientował się doskonale w gęstej mgle.
Wreszcie przybyli na piękną równinę, gdzie mgła niespodziewanie się rozstąpiła, i zobaczyli bogatą i mocną fortyfikację, a gdy przekroczyli bramę ze złota ich oczom ukazał się dom z dachem pokrytym brązem.
Gdy weszli do środka nieznajomy zajął główne miejsce przy stole a obok niego zasiadła kobieta o niespotykanej urodzie. Siedziała tak przez kilka chwil, jakby pozwalała się podziwiać Connowi i jego żołnierzom, w końcu zwróciła się do gospodarza domu:
– Komu mam nalać wina?
– Usłuż Connowi Stu Bitew – odparł nieznajomy tym samym przedstawiając swojego gościa, choć Conn nie wymienił mu swojego imienia – on będzie dowodził w stu bitwach, zanim umrze – dodał tajemniczą przepowiednię. Potem uzupełnił przepowiednię druida Conna wymieniając z imienia wszystkich władców Irlandii którzy będą panowali po Connie i określił jak długo każdy z nich będzie żył. Potem przedstawił towarzyszącą mu kobietę jako boginię Irlandii.
– A co do mnie – powiedział – jestem Lugh Długoręki, syn Eithne.

irish mythology

Tekst na podstawie książki:

Lady Augusta Gregory

„Irish Mythology”

Dublin 2004