Mity i opowieści

Zamierzam zamieszczać na stronie fragmenty mitów w formie krótkich opowiadań. Wymaga to jednak ogromnej pracy kolekcjonera-tłumacza-kompilatora. ;) Jeśli jesteście zbyt ciekawi, by czekać, możecie przejrzeć wszystkie mitologiczne ciekawostki już zamieszczone w serwicie albo poczytać o panteonach boskich z całego świata.

AJNOWIE: Dlaczego kobiety tunguskie są łatwe

Orocko-ajnuska lekcja gościnności prosto z północy Japonii. O tym, że bezwzględna wierność mężowi nie wszędzie stanowiła pożądaną cechę kobiecego charakteru.

BAMBARA: Ekskrementy boga Faro

Opowieść ustawiająca do pionu bambaryjskie feministki i tłumacząca, że łowienie ryb to męskie zajęcie, bo kobiety są na nie po prostu za głupie i zbyt zachłanne, oraz, że ekskrementy boga są smaczniejsze od piasku.

FINOWIE: Narodziny Vainamoinena

O tym jak ciężko jest być w ciąży przez siedem wieków.

HAUSA: Jak Tsumburbura przegral z islamem

„Jedynie lud Gazarga nie chciał się nawrócić. Ich ludzie chodzili do meczetu, ale na znak protestu smarowali ściany świątyni ekskrementami.”

INKOWIE: Suq’a Machula, czyli Złośliwi Dziadowie

Niebezpieczeństwo czyha na Inków wszędzie. Wyobraź sobie tylko, wracasz do domu, a tam twoja żona. „Możesz  sobie powiedzieć: pomacam ją, to naprawdę moja żona.”, ale jeśli to złośliwy dziad… Przeczytaj jak uchronić się od śmierci spowodowanej przez Suq’a Machula.

INUICI SYBERYJSCY: Chytra lisica

Bajka gore o lisicy-psychopatce, która zabija kolejno wilka, łosia i niedźwiedzia zdobywając tym samym pożywienie na całą zimę.

IRLANDCZYCY: Ukryty dom Lugha

Opowieść o krzyczącym Kamieniu Przeznaczenia i o tym jak Lugh przepowiedział Connowi Stu Bitew długie panowanie na ziemiach Irlandii.

MAJOWIE: Pycha Siedem Ary

O tym, że w świecie Majów za zbytnie przechwałki też można było stracić zęby. I oczy. Zwłaszcza jeśli były z drogocennych kamieni. I że majański NFZ również oskubywał do ostatniego grosza.